środa, 11 listopada 2015

"Łańcuch zdarzeń" Fredrik T. Olsson

Tytuł: Łańcuch zdarzeń,  autor: Fredrik T. Olsson , wydawnictwo: Sonia Draga, liczba stron: 536

William Sandberg wiele w swoim życiu przeszedł i na wiele był przygotowany, lecz zdarzenia, w które został wplatany przerażały go. Zastrzyk w szyję, ciemność, kwatera w alpejskim zamku. Wszystkie te elementy składały się na skomplikowana operację, której powodzenie spoczywa w rękach Sandberga. Czy jako doświadczony kryptolog poradzi sobie z powierzonym mu zadaniem? Czy ktoś będzie w stanie odczytać zaszyfrowaną wiadomość?

„Łańcuch zdarzeń” to debiut literacki Fredrika T. Olssona. Jest on  cenionym szwedzkim scenarzystą i reżyserem. Filmy akcji, thrillery i kryminały, do których piszę scenariusze cieszą się popularnością.

Ukazało się już wiele książek przedstawiających przeróżne opisy zakończenia naszej cywilizacji. Olsson w swojej debiutanckiej powieści też podjął ten temat. Jest jednak coś co wyróżnia jego książkę na tle innych. Tym wyróżnikiem jest oryginalny pomysł i jego doskonała realizacja. Stworzył historię, która zawiera najważniejsze cechy jakie powinien mieć thriller. Pojawia się dreszcz emocji, niepewność i doza tajemniczości. Kiedy zacznie się już czytać trzeba być przygotowanym, że książka będzie wymagała od nas w pewnych momentach większego skupienia, aby zrozumieć dalsze zdarzenia. Trochę zawiłych naukowych zagadek i problemów zostaję przedstawionych czytelnikowi. Nie należy się jednak się zniechęcać, wszystko jest spójnie i logicznie ułożone. Trzecioosobowa narracja powieści daję możliwość szerszego wglądu w nawarstwiające się sytuacje. Akcja toczy się bardzo szybko, a pojawiające się nowe okoliczności potrafią namieszać w życiu bohaterów, które i tak nie przedstawia się zaciekawię.  Zawiły kod, który trzeba złamać, szerząca się epidemia, śmierć i panika. Jak skończy się ta szaleńcza gonitwa z czasem? Zakończenie sprostało moim oczekiwaniom, chodź nie było tak spektakularne jak oczekiwałam. 


Jest to książka, która trzyma w napięciu do samego końca. Nie jest to powieść, której bieg wydarzeń da się tak łatwo rozszyfrować. Nie brakuję zaskakujących momentów, które potrafią namieszać w historii. Według mnie jest to udany debiut. Prawa do ekranizacji zostały już zakupione, więc pozostaję mi cierpliwie poczekać na film.12 komentarzy:

 1. Nie słyszałam o tej książce, ale opis i Twoja recenzja brzmią bardzo zachęcająco ^^
  Ale nie jestem fanką tego typu thrillerów, więc raczej się nie skuszę :s

  LimoBooks :)

  OdpowiedzUsuń
 2. Nić DNA na okładce zachęca mnie - biol-chema. :D Sama powieść wydaje się być ciekawa. Planuję zabrać się za jakieś dobre thrillery, być może więc rozpocznę od tej powieści. :)

  OdpowiedzUsuń
 3. Szczerze zachęciłaś mnie do tej książki, chętnie po nią sięgnę :D
  Pozdrawiam, Julka
  karmeloweczytadla.blogspot.com

  OdpowiedzUsuń
 4. Coś dla mnie, zdecydowanie! :D

  OdpowiedzUsuń
 5. Uwielbiam tego typu książki, muszę ją koniecznie przeczytać! ;)

  OdpowiedzUsuń
 6. Coś dla mnie :) Muszę ją przeczytać koniecznie :) Świetny post :) Obserwuje i liczę na to samo :) Zapraszam do mnie caroliv-photography.blogspot.com

  OdpowiedzUsuń
 7. Może kiedyś się skuszę :D

  OdpowiedzUsuń
 8. Brzmi ciekawie, jeśli będę miała czas, kiedyś przeczytam. :)
  Pozdrawiam i dziękuję za odwiedziny u mnie. ;)

  OdpowiedzUsuń
 9. Okładka świetna! Ciekawe, czy książka taka sama :3
  Buziaki! <3
  BOOKBLOG

  OdpowiedzUsuń
 10. Sama na pewno nie będę czytać tej książki, bo nie są to do końca moje klimaty. Ale zapisuję sobie co ciekawsze tytuły kryminałów i thrillery, żeby mieć już gotową listę, kupując świąteczne prezenty dla najbliższych. :-)

  OdpowiedzUsuń